۷ نکته برای یادگیری لغات جدید

یادگیری و افزایش دایره لغات نقش بسیار مهم و کلیدی در زندگی و موفقیت هر شخصی ایفا می کند  زیرا نه تنها فرد قادر خواهد شد تا واضح تر و دقیق تر با اطرافیان ارتباط بر قرار کند، بلکه منظور خود را راحت تر انتقال دهد. استفاده دقیق از کلمات همچنین حس و واقعیتی را در ذهن مخاطب مبنی بر دانایی و خرد بالای شخص القاء می کند. در عین حال، یادگیری واژه های جدید فعالیتی سرگرم کننده است زیرا که شما می توانید ذهن خود و اطرافیان خود را نیز درمورد کلمات جدید به چالش بکشید.

این مقاله ۷ راهکار ساده و مفید را برای گسترش وهمچنین یادگیری لغات جدید ارائه می دهد:

تا می توانید بخوانید. هر چه بیشتر بخوانید – مخصوصاً رمان و متون ادبی، و همچنین مجله و روزنامه – در معرض لغات بیشتری قرار خواهید گرفت. زمانی که با لغات جدید مواجه می شوید سعی کنید که از تلفیق دو روش حدس معنی از متن و همچنین کاربرد فرهنگ لغات برای پیدا کردن معنی واژه مورد نظر بهره ببرید.

  1. همواره یک فرهنگ لغت خوب و همچنین یک فرهنگ لغات مترادف و متضا د در دسترس داشته باشید. این فرهنگ لغت می تواند ازهر نوعی – کتاب، نرم افزار و یا آنلاین – باشد. زمانی که با لغت جدیدی روبرو شدید آن را در فرهنگ لغات جستجو کنید تا هم با معنی آن آشنا شوید و هم تلفظ دقیق آن را یاد بگیرید. سپس در فرهنگ لغات مترادف به یافتن کلمات مشابه و متضاد بپردازید.
  2. دفتری را برای ثبت لغات جدید اختصاص دهید. این ایده بسیار مفید به شما کمک می کند تا با مرور فهرست لغاتی که تهیه کردید به مرور زمان آن ها را در صحبت های خود استفاده کنید. علاوه بر این، این کار می تواند به عنوان انگیزه ای قوی عمل کند و شما را به یادگیری لغات بیشتر تشویق کند.
  3. در هر روز یک واژه جدید یاد بگیرید. این یک روش بسیار سودمند است که بسیاری از آن برای یادگیری لغات استفاده می کنند. برخی نیز از وب سایتهای مخصوص این کار بهره می برند. ممکن است این روش برای عده ای بسیار خشک و سخت به نظر آید، با این حال چنانچه شما آن را به کار می برید به یاد داشته باشید که یادگیری یک لغت در روز یک قانون غیر قابل تغییرنیست. (در پایان این مقاله به برخی وب سایت ها اشاره می شود)
  4. به یادگیری ریشه لغات بپردازید. یکی از ابزار های قوی برای یادگیری لغات جدید – و همچنین حدس معنی لغات دیگر – مطالعه ریشه های لاتین و یونانی است. عناصر لاتین و یونانی (پیشوند ها، ریشه ها و پسوندها) اجزای بسیار کلیدی در زبان انگلیسی و همچنین در یادگیری لغات جدید هستند.
  5. به انجام بازی های یادگیری لغات بپردازید. این بازی ها که ذهن شما را به چالش وا می دارند و به شما در یادگیری لغات جدید کمک می کنند ابزار فوق العاده و سرگرم کننده ای هستند که شما را در این راه یاری می کنند. از جمله این بازی ها می توان به جدول ها، واژه های به هم ریخته و غیره اشاره کرد.
  6. در مکالمات و بحث ها شرکت کنید. صحبت با دیگران به سادگی می تواند به شما در یادگیری لغات جدید کمک کند. همانند زمانی که متنی را می خوانید، هنگامی که واژه جدیدی را می شنوید آن را یادداشت کرده تا بعداً به مطالعه معنی آن بپردازید و آن را پس از مدتی به گنجینه لغات خود بیفزایید.

کلید بهبود دامنه لغات در دست شماست. با استفاده از نکات ذکر شده و استفاده برنامه ریزی شده و منظم شما در مسیر درست یادگیری و افزایش سطح دامنه لغات شخصی خود قرار خواهید گرفت.

در آخر ذکر این نکته ضروری است که شما باید لغات جدید را در مکالمات و نوشته های روزمره خود به کار ببرید و از انبار کردن آنها در ذهن خود داری کنید. زمانی که لغتی را یاد می گیرید آن را به دفعات تکرار کنید و از تکنیک های مختلف از جمله فلش کارت ها، بازی های یادگیری لغات، ثبت و ضبط لغات جدید و روش های یادافزایی (Mnemonics) استفاده کنید.

 

آدرس برخی از وب سایت های یادگیری روزانه لغت:

http://wordsmith.org/awad/index.html

http://dictionary.reference.com/wordoftheday/

http://www.merriam-webster.com/word-of-the-day/

http://www.enhancemyvocabulary.com/improve-expand-vocabulary.html

مهر ۱۴۰۰
ش ی د س چ پ ج
« دی    
 12
۳۴۵۶۷۸۹
۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶
۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳
۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰

اطلاعات تماس

logo

قم ، پردیسان ، بلوار آزادی ، جنب میدان شهرداری ، آتش نشان (فلکه شهرداری) ، مجتمع فرهنگی تربیتی توحید

ایمیل: info@gapacademy.ir

تلفن: 02537744400

مورد اعتماد شما هستیم

اطلاعات آموزشگاه

موسسه آموزش زبان گپ مجموعه ای فعال و پیشرو در حوزه آموزش تخصصی زبان انگلیسی است .این مجموعه فعالیت خود را از سال ۱۳۹۷ و با هدف ارتقای مهارت های محوری زبان آموزان در مقاطع خردسال ٬کودک ٬ نوجوان آغاز کرد.

آکادمی زبان گپ جدیدترین متد آموزشی مطابق با فرهنگ ایرانی اسلامی را در مکانی مجهز فراهم آورده است.